انجمن آزمایشگاه های همکار آزمون و واسنجی استان آذربایجان شرقی

East Azarbaijan association Of Test & Calibration Accredited Labs

برگزاری جلسه هم اندیشی انجمن آزمایشگاه های همکار

اخبار انجمن

1402/07/09 به گزارش دبیر انجمن آزمایشگاه های همکار استان جلسه هم اندیشی این انجن در مورخه 1402/07/09 در اتاق بازرگانی تبریز برگزار شد. در ابتدای جلسه آقای مجتبی مسعود رئیس هیئت مدیره انجمن  ضمن  سلام و خوش آمد گویی به اعضای حاضر در جلسه به تشریح بند های دستور جلسه پرداخت. وي با اشاره به […]

4 دقیقه زمان مطالعه 14 اکتبر 2023 نوشته شده توسط : مدیر

1402/07/09
به گزارش دبیر انجمن آزمایشگاه های همکار استان جلسه هم اندیشی این انجن در مورخه 1402/07/09 در اتاق بازرگانی تبریز برگزار شد.

در ابتدای جلسه آقای مجتبی مسعود رئیس هیئت مدیره انجمن  ضمن  سلام و خوش آمد گویی به اعضای حاضر در جلسه به تشریح بند های دستور جلسه پرداخت.
وي با اشاره به مساله درگاه پرداخت گفت: مقرر شده بود که استاندارد از طریق ایجاد حساب ودیعه برای واحد های تولیدی در راستای وصول مطالبات آزمایشگاه ها قدم بردارد که با توجه به عدم اجرایی شدن این موضوع پیگیری های لازم از سازمان ملی استاندارد به عمل آمد و نهایتا رِئیس سازمان ملی استاندارد قول مساعدت داده اند که درگاه های پرداخت الکترونیکی برای آزمایشگاه های همکار از طریق بانک های عامل به عمل آید.
وی در مورد تعرفه ها نیز به مغایرت های موجود در بند های آزمون سازمان نظارت و سامانه سینا اشاره نموده و ساعات کارکارشناسی (تعریف شده در سامانه سینا) موجود را یکی از ابعاد مساله تعرفه دانست و پیشنهاد کرد که کارگروه های انجمن در حوزه تخصصی خود مسئولیت اصلاح بند های تعرفه و ساعات کار کارشناسی را بر عهده بگیرند.

مهندس مسعود با اشاره به مساله پیمانکار فرئی نحوه استفاده از پیمانکار فرعی را توضیح دادند و مقرر شد که آزمایشگاه های همکار با هماهنگی اداره کل استاندارد از این موضوع استفاده نمایند.

وی درارتباط با موضوع استاندارد صنایع نیز گفت: با توجه به اینکه درک واحد های تولیدی از استانداردها ناقص بود، ما آزمایشگاه های همکار می توانیم با همکاری اتاق تبریز در قالب پروژه های تحقیقاتی با واحد های تولیدی مختلف و صنایع مختلف همکاری داشته و به کشف و شناسایی ایرادات و برطرف کردن آنها اقدام نماییم.

رئیس هیئت مدیره انجمن آزمایشگاه ها در ارتباط با تغییرات اساسنامه نیز به تسهیل حضور نمایندگان آزمایشگاه به جای مدیران (علی الخصوص آزمایشگاه های زیر نظر واحد تولیدی) در جلسات مجامع انجمن اشاره کرد و اظهار امیدواری کرد که شاهد حضور گسترده تر آزمایشگاه ها در این جلسات باشیم.

بعد از توضیحات مهندس مسعود اعضای حاضر در جلسه نسبت به ارائه پیشنهادات و انتقادات خود به شرح ذیل اقدام نمودند.

محمد روحی لاله، منشی هیئت مدیره انجمن، با اشاره به کار کارشناسی انجام شده برای تدوین تعرفه در سالهای گذشته در مورد اصلاح بندهای آزمون توصیه کردند که آزمایشگاه های همکار بصورت علمی وارد شوند و این اقدام را بصورت جدی دنبال نمایند.

فریبا صادقی، نماینده آزمایشگاه نوبل در مورد تقسیم نمونه انتقاد کرد که با توجه به ظرفیت ها و توانایی های آزمایشگاه ها نمونه ها عادلانه توزیع نمی شود و اظهار داشت که در تقسیم نمونه، نباید نمونه های ارسال شده از سایر استان ها تاثیری در نمونه های دریافتی یک آزمایشگاه ها داشته باشد و همچنین در مورد تعرفه ها گفت: تامین هزینه های آزمایشگاه های همکار با تعرفه های دولتی تعیین شده بسیار سخت بوده و باید برای این مساله نیز چاهر ای اندیشید.

امیر گوگانیان نماینده آزمایشگاه کیمیا گستران وصول مطالبات از واحد های تولیدی بخصوص واحد هایی که بعد از مدتی فعالیت تعطیل می شوند را یکی از مشکلات اصلی آزمایشگاه ها دانست و خواستار ارائه راهکار مناسب دراین مورد بود. وی کاهش دامنه آزمایشگاه ها بعد از دریافت استاندارد 17025 را معضل دیگر آزمایشگاه ها دانسته و اظهار امیدواری کرد که انجمن و استاندارد برای جلوگیری از متضرر شدن آزمایشگاه ها اقامات لازمی در پیش گیرند.

رویا تیزرو نماینده آزمایشگاه خاوران پلاستیک شهریار و حسین جدی نماینده آزمایشگاه ثمین نوژن دام ارس با اشاره به واگذاری اجرای مراحل دریافت استاندارد 17025 از تهران (مرکز ملی تایید صلاحیت) به مراکز استانها طی مراحل آن را طولانی مدت و مشکل ساز دانستند.

یعقوب یعقوب دوست مدیرعامل آزمایشگاه آزما گسترفراز پیشنهاداتی ارائه داد از جمله تشکیل جلسات متناوب برای اعضا توسط هیئت مدیره ، تقسیم کشوری نمونه بین آزمایشگاه ها ، پیگیری موضوع صدور و تمدید پروانه نهایی تایید صلاحیت توسط انجمن، پیگیری استفاده از تسهیلات بانکی، آموزش برای اعضای انجمن، حمایت انجمن از آزمایشگاه های همکار

برخی دیگر از نماینده های آزمایشگاه های همکار نیز با تاکید بر مسائل طرح شده از جمله استاندارد 17025، تعرفه های آزمون و توزیع نمونه بر همه شمولی این مسائل تاکید داشتند.

در پایان رئیس هیئت مدیره ضمن تشکر از حضور و اظهار نظر آزمایشگاه های همکار گفت: نظرات و دغدغه های همه همکاران را بررسی و با انعکاس به انجمن ایران پیگیر حل مشکلات مطرح شده خواهیم بود.

دیدگاه ها نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید